Šta vam je potrebno?
1. Heklica
2. Vunica
3. Dobra volja! 🙂
Napomene:
1) Ovaj čas brže radim bodove (stubiće) jer smo ih već naučili.
2) Stubić sa jednim namotajem – stubić
1. Mrtav bod
Jedan od najlakših bodova u heklanju i ima dosta veliku primenu. Radi se na sledeći način:
Provučemo heklicu kroz bod u kome želimo da radimo mrtav bod, uhvatimo vunicu heklicom i provučemo je nazad kroz petlju i kroz namotaj koji imamo na heklici. I to je to!
2. Krug
a) Klasičan način
Počinjemo tako što pravimo lančić od 4 petlje. Radićemo u prvoj petlji. Obuhvatimo vunicu heklicom, potom provučemo heklicu kroz prvu petlju, obuhvatimo vunicu opet i vratimo heklicu nazad kroz petlju, tako da imamo 3 namotaja na heklici.
Obuhvatimo vunicu heklicom, vratimo kroz dva namotaja na heklici, potom opet obuhvatimo vunicu heklicom i vratimo kroz preostala dva namotaja. Rezultat je stubić, koji smo već naučili.
Ovo ponavljamo još deset puta, kako bismo dobili ukupno 12 stubića u krugu. Sve vreme radimo u istoj, prvoj petlji. Lančić od 3 petlje sa početka se računa kao prvi stubić!
Kada smo napravili ukupno 12 stubića, koristimo mrtav bod da završimo krug. Mrtav bod radimo u vrhu lančića od 3 petlje i krug je gotov!
2. red – pravimo lančić od 3 petlje i u istom bodu radimo još jedan stubić, potom u svakom od preostalih 11 stubića radimo po 2 stubića u istom bodu, kako bismo dobili ukupno 24 stubića. Na kraju krug završavamo tako što mrtvim bodom povežemo poslednji stubić sa vrhom lančića od 3 petlje.
3. red – pravimo lančić od 3 petlje, pa u narednom bodu radimo dva stubića. U sledećem bodu radimo samo 1 stubić, pa u sledećem 2, pa 1, pa 2, i tako do kraja. Rezultat je 36 stubića (uprošćeno: 1,2,1,2,1,2,1,….2)
Svaki naredni red ima jedan dodatni bod sa jednim stubićem, pa idu dva:
4. – 2,1,1,2,1,1,2,1,1…
5. – 2,1,1,1,2,1,1,1…
6. – 2,1,1,1,1,2,1,1,1,1…
7. – 2,1,1,1,1,1,2,1,1,1,1,1…
U svakom redu radimo jedan bod više sa jednim stubićem. Ovu šemu pratimo sve dok ne dobijemo pravilan krug željene veličine.
b) Magičan krug
Magičan krug je zapravo jednostavan, i evo kako se radi:
Počinjemo tako što pravimo početni čvor, ali ne zatežemo ga, već ostavljamo da bude širok i labav. Pravimo lančić od 3 petlje (još uvek ne zatežemo čvor!), potom u krugu koji nismo zategli pravimo još 11 stubića sa jednim navijutkom. U toku rada blago zatežemo naš čvor krajem koji je slobodan, ali nikako do kraja dok ne završimo sve stubiće.
Kad su stubići gotovi, vučemo konac do kraja i zatežemo. Magični krug ću vam pokazati uz bakin kvadrat.
3. Bakin kvadrat
U ovoj lekciji ću vam pokazati kako se pravi osnovni bakin kvadrat, najjednostavniji. Svi su jednostavni, ali ovaj je najbolji za početak.
Počinjemo tako što metodom magičnog kruga počinjemo krug, ali radimo samo lančić od 3 petlje i još dva stubića. Potom pravimo lančić od 3 petlje i opet u krugu pravimo 3 stubića.
Ponavljamo: lančić od 3 petlje, 3 stubića, sve dok ne dobijemo ukupno 4 grupe od 3 stubića i 4 lančića od 3 petlje.
Poslednji lančić od 3 petlje povezujemo sa prvom grupom stubića mrtvim čvorom.
Na dva načina možemo da nastavimo bakin kvadrat:
1. Radimo mrtav bod u 3 stubića i u prostor gde je lančić. Potom radimo lančić od 3 stubića i još dva stubića, pravimo lančić od 3 petlje i još 3 stubića u istom prostoru.
Pravimo lančić od 2 petlje, preskačemo grupu od 3 boda i u narednom prostoru ponavljamo: 3 stubića, lančić od 3 petlje, 3 stubića u istom prostoru. – ovaj deo ponavljamo dok ne dođemo do početka, gde radimo lančić od 2 petlje i mrtvim bodom vezujemo za lančić od 3 petlje kojim smo počeli red.
2. Na trećem redu vam pokazujem drugi način:
Pravimo lančić od 5 petlji. U ćošku radimo (3 stubića, lančić od 3 petlje, 3 stubića u istom prostoru)*. Potom radimo lančić od dve petlje, i u prostoru u sredini radimo 3 stubića, potom lančić od 2 petlje i u ćošku ponavljamo postupak označen *.
U prostoru u kome smo napravili 5 petlji, radiom dva stubića i mrtvim bodom vezujemo za lančić u trećoj petlji (prve 3 karike se računaju kao stubić, 2 su karike koje idu preko grupe od 3 stubića).
Dakle, bakin kvadrat nastavljamo da širimo na sledeći način:
U svakom ćošku radimo: 3 stubića, lančić od 3 petlje, 3 stubića.
Od ćoška do prostora u sredini, i između prostora u sredini, radimo: lančić od 2 (ide preko grupe od 3 stubića), u prostoru radimo 3 stubića, pa opet lančić od 2 preko grupe od 3 stubića, i tako do ćoška.
Ovo ponavljamo sve dok ne dobijemo bakin kvadrat zadovoljavajuće širine.
Društvene mreže: